Jako że mamy okres letni, jak co roku mnóstwo osób decyduje się na wakacje. Kierunki wyjazdów są przeróżne. Podejmując co do nich decyzje, oczywiście bierze się pod uwagę własne oczekiwania, ale niejednokrotnie istotne też są możliwości finansowe. Dlaczego o tym mowa? Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda sytuacja pod kątem popularności i wydawanych pieniędzy.

Dokąd się wybieramy na wakacje? Ile musimy na nie przeznaczyć?

Zacznijmy może od popularności. Najpopularniejszy kierunek to Grecja i w zasadzie nie powinno to być dla nikogo niespodzianką. Wystarczy zapoznać się z opiniami, które niejednokrotnie krążą, po prostu widać, iż często wybieramy właśnie ten kraj. Można powiedzieć, że Polacy zakochali się w Grecji i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała ulec zmianie. Jeśli chodzi o inne kierunki, to niewątpliwie popularnością cieszy się Egipt, Tunezja, Hiszpania, Turcja czy Bułgaria. Zatrzymajmy się może na moment przy Bułgarii, gdyż nie da się ukryć, iż wzrasta nią zainteresowanie. Jest to związane, z tym że mowa na temat taniego produktu w dobrej cenie. Ewentualnie należy też dodać, Bułgaria jest bliska, patrząc przez pryzmat lokalizacji.

Skupmy się może teraz wyłącznie na aspekcie finansowym. Jako że wakacje są bardzo szerokim tematem (np. jedna osoba wybierze się na inny kontynent, a inna postawi na wspomnianą przed momentem Bułgarię). Tak więc nie pozostaje nic innego, jak uśrednić planowane przez Polaków wyjazdy i wynik tego to 2,5 tys. zł. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że zróżnicowanie pod względem finansowym nie jest równoznaczne tylko z kierunkiem podróży.
Jednym z aspektów, na które również trzeba zwrócić uwagę, jest środek podróży. Co do statystyk — pod tym względem nie ma najmniejszych zaskoczeń — najczęściej decydujemy się na samolot, a najrzadziej na autokar.

Inna kwestia to nocleg — możemy zdecydować się na hotel cztero – lub pięciogwiazdkowy, jak i poszukać tańszego rozwiązania. Naturalnie hotele cztero – czy pięciogwiazdkowe to gwarancja satysfakcji, ale jeśli szczegółowo poszukamy, powinniśmy znaleźć coś równie interesującego tylko taniego.
Skoro mowa o tym, co wpływa na cenę naszego wyjazdu, musimy także zastanowić się nad tym, kto jedzie z nami na wakacje. Jeżeli chodzi o dane dotyczące tego tematu, najczęstszym wyborem Polaków jest wyjazd w parze bądź z jednym lub dwójką dzieci. Wyjazdy w pojedynkę lub w większej grupie nie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Własne oczekiwania

Przedstawione dane niewątpliwie wiele mówią, ale nie zapominajmy, że to wyłącznie od nas zależy, w jaki sposób spędzimy wakacje. Grecja jest najpopularniejszym kierunkiem, ale kiedy z jakiegoś względu nam nie odpowiada, zastanówmy się nad Egiptem, Tunezją czy Hiszpanią. Można też oczywiście rozejrzeć się po krajach, które nie zostały wymienione. Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą, ale nietypowe kierunki podróży również mają pewną zaletę — mianowicie możemy się poczuć niczym odkrywcy. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że nietypowe kierunki to zawsze jest ryzyko (w ekstremalnych sytuacjach nawet ryzyko zagrażające życiu, a te mamy tylko jedno).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *