Półwysep Chalcydycki przykładem tego, że można zadowolić każdego

Słyszeliście coś o słynnych greckich „trzech palcach” (Półwyspie Chalcydyckim)? Jeżeli nie, naprawdę warto nadrobić zaległości. Bez najmniejszych wątpliwości można powiedzieć, że Półwysep Chalcydycki to jeden z najpiękniejszych półwyspów w Europie. Niewątpliwie nie ma też co narzekać patrząc przez pryzmat tego, jak prezentuje się ukształtowanie terenu.

Co warto zobaczyć będąc na Półwyspie Chalcydyckim?

Kiedy już znajdziemy się na Półwyspie Chalcydyckim (Półwyspie Chalkidiki), dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z Agios Oros (Świętą Górą). Jest to góra, którą zauważymy z wielu miejsc półwyspu ze względu na to, że w znaczący sposób przekracza nawet 2000 metrów. Niejednokrotnie góra ta pokryta jest śniegiem, trzeba też mieć na uwadze, że masyw góry leży na niedostępnym dla turystów terenie.
Innym miejscem, które bezsprzecznie powinno się zobaczyć jest antyczne miasto Olintos, miasto to jest jednym z najwspanialszych stanowisk archeologicznych Półwyspu. Oprócz tego w mieście tym doświadczymy znakomicie zachowanego układu ulic i zabudowań. Niewątpliwie nie brakuje też kolorowych mozaik podłogowych, które stanowią dowód na to, iż mamy do czynienia z bogactwem oraz znakomitym gustem mieszkańców.

Kolejna atrakcja, o której bezsprzecznie wypada wspomnieć to Olimpiada/Liotopi. Mowa o interesującym kurorcie nad Zatoką Strymonikos. Kurort ten zachęca do odwiedzenia poprzez wspaniałe widoki oraz przepiękne plaże znajdujące się w malowniczych zatoczkach. Jeśli będziemy chcieli się tu zatrzymać, raczej nie przyjdzie nam narzekać na brak hoteli (są też kempingi). Warto też zaznaczyć, że plaże i kąpiele to nie wszystko, na co może liczyć potencjalny turysta. Jest także stanowisko archeologiczne, którym są pozostałości antycznej Stagiry.

Bez wątpienia wypada też wspomnieć o „środkowym palcu” półwyspu, którym jest Sithonia. Decydując się na zapoznanie z Sithonią, można mieć pewność, że w wielu miejscach doszło do zachowania niepowtarzalnego klimatu. Półwysep ten dobrze zwiedzić samochodem, gdyż wzdłuż brzegów jest piękna widokowa trasa. Główne miasteczko Sithoni to Neos Marmaras niemniej wydaje się, że jeśli nasz czas jest ograniczony, lepiej zapoznać się z Parthenonas – widokowym przysiółkiem górskim.
Ostatnim przykładem niech będzie Wioska Arnea – niejedna osoba twierdzi, że jest to najpiękniejsza wioska na całym Półwyspie Chalcydyckim. Arnea położona jest na wybrzeżu, znajdziemy w niej mnóstwo bielonych elewacji oraz tradycyjne kamienne domy greckie i dzwonnice.

Podsumowanie

W ten sposób powiedzieliśmy sobie na temat kilku atrakcyjnych miejsc na półwyspie Chalcydyckim. Z całkowitym przekonaniem trzeba jednak powiedzieć, że greckie „trzy palce” stanowią odwzorowanie oczekiwań dosłownie wszystkich zainteresowanych. Przykładowo – Kassandra to miejsce dyskotek pod gołym niebem i plażowych barów z drinkami (należy liczyć się, z tym że życie tętni nawet w nocy). Poza wymienionymi przykładami na pewno warto jeszcze udać się choćby do Salonik, Olintos, Galatisty czy Jaskini Petralona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *