Wypożyczenie auta w Grecji

 

Wypożyczenie samochodu za granicą nie zawsze musi przebiec w bezproblemowy sposób. Na pewno należy pamiętać o tym, że wypożyczenie powinno mieć miejsce z dużym wyprzedzeniem. Poza tym warto pamiętać o wyborze dużej, międzynarodowej wypożyczalni i zapłaceniu za nią kartą kredytową mającą blokowaną kaucję na wypadek zniszczeń.
Nawiasem mówiąc, może też zdarzyć się tak, że wypożyczenie nie obejdzie się bez przejazdu na oczach osoby odpowiedzialnej za wypożyczanie (niektóre osoby cechuje nadgorliwość).

Grecja nie równa się innym krajom Europy

Jeżeli interesuje Cię wypożyczenie samochodu w Grecji, trzeba liczyć się, z tym że sytuacja wygląda inaczej niż w innych krajach Europy. Na pewno pozytywem jest to, że łatwiej o wypożyczenie. Z drugiej strony zawsze są pewne rzeczy, o których po prostu należy wiedzieć, zanim skorzysta się z auta.

Zacznijmy od spotkania organizacyjnego z rezydentem biura podróży. Otóż w czasie takiego spotkania istnieje możliwość wypożyczenia samochodu u rezydenta. Bardzo prawdopodobne, że przyjdzie nam usłyszeć o niejednej korzyści, ale nie można wykluczyć, iż rezydent będzie chciał wprowadzić nas w błąd. Świetnym przykładem kłamstwa jest informacja mówiąca o tym, że greckie wypożyczalnie sporządzają umowy wyłącznie po grecku i nie będziemy wiedzieć, co podpisujemy.
Można powiedzieć, że Grecy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielkim kłopotem jest grecki. Każdy Grek w jakimś stopniu posługuje się językiem angielskim. Tak, więc jeśli angielski nie jest dla Ciebie kłopotem, na pewno się dogadasz.
Niemniej nie wolno jednak zapominać o pracy rezydenta — rezydent ma obowiązek dbać o turystów w czasie wyjazdu. Mając to na uwadze, gdyby jednak były problemy choćby właśnie z dogadaniem się, rezydent po prostu musi pomóc.
Skoro o rezydencie mowa, warto przy okazji dodać, że być może dowiemy się, iż rezydent gwarantuje skuteczniejszą pomoc w przypadku innej wypożyczalni. Jest to raczej wątpliwie. Dodatkowo pod względem podejścia, Grecy dzielą się dość wyraźnie — z jednej strony mamy osoby nierobiące problemów natomiast z drugiej mogą trafić się tacy, którzy mają wybuchowy temperament.

Wracając do informacji mówiącej o umowach w języku greckim, wszystkie umowy dotyczące wypożyczenia auta są dwujęzyczne. Koniecznie należy także mieć na uwadze, iż umowy są przy okazji potwierdzeniem użytkowania auta, jak i prawem jego użytkowania.

Wypożyczenie u rezydenta nie należy do tanich

Co więcej, wypożyczanie auta u rezydenta nie jest zwyczajnie tanie — wypożyczalnia dzieli się zyskiem z rezydentem (prowizja). Nie trzeba też chyba nikogo przekonywać, że im więcej pośredników, tym cena zwyczajnie musi być wyższa. Naturalnie wypożyczanie samochodu za pośrednictwem hotelowej recepcji nie jest w tej kwestii żadnym wyjątkiem.

Sieciówki międzynarodowe

Być może zastanawiasz się też nad tym, czy warto postawić na wypożyczanie z wyprzedzeniem w sieciówkach międzynarodowych. Rzeczywistość wygląda tak, że jest to rozwiązanie, które lepiej omijać. Przede wszystkim ceny są porównywalne, ewentualnie wyższe. Oprócz tego niewątpliwie istotne jest to, że pojawia się konieczność posiadania karty kredytowej. Jeszcze inny przykład — dobrze zwrócić uwagę na to, iż konkurencja jest spora i kaucja, czy karta kredytowa nie muszą być koniecznością.

Co można powiedzieć o cenie?

Czas powiedzieć sobie w tym na temat cen, czyli sprawy, która bez wątpienia zainteresuje wszystkich. Zacznijmy od tego, że trudno powiedzieć o nich coś konkretnego, gdyż kluczowe znaczenie odgrywają trzy czynniki — klasa wypożyczonego samochodu, ilość dni wynajmu, czas wynajmu (jeśli dokonujemy wynajmu w najwyższym sezonie, tanio na pewno nie będzie).
Dobrze też od razu zaznaczyć, że wypożyczenie na jeden dzień zazwyczaj nie jest opłacalne.

Z kolei, jeżeli chodzi o modele za wynajem samochodów klasy „A” na przełomie sierpnia i września, należy zapłacić około 40 euro w przypadku wynajmu na jeden dzień. Gdybyśmy jednak zdecydowali się na trzydniowy wynajem, powinno udać się nam zaoszczędzić kilkanaście euro. W przypadku samochodów klasy B, oczywiście trzeba liczyć się, z tym że wydatek będzie większy (o około 10-15 euro).

Pozostałe informacje

Myślisz, że to już wszystko, o czym powinno się pamiętać? Jeżeli tak, popełniasz błąd. Weźmy sobie za przykład ilość paliwa w baku — samochody mogą nie być zatankowane do pełna. Gdyby taka sytuacja zdarzyła się właśnie Tobie, nie oznacza to tego, że masz zatankować na maksa. Auto zapewne ma niską pojemność i brak turbiny, a to powoduje niskie spalanie (nawet wtedy, kiedy jesteśmy w górzystym terenie). Zresztą obowiązuje zasada, że podczas zwrotu auta powinno być w nim tyle samo paliwa, ile na początku.

Niewątpliwie ważne jest też to, jak przedstawiają się możliwości prowadzenia samochodu. Kiedy zależy Ci na zapasie „koni” albo nie czujesz się pewnie, rozwiązaniem jest samochód z mocniejszym silnikiem. Od razu należy też podkreślić, że autami z wypożyczalni nie podróżuje się po drogach szutrowych (wyjątkiem auta terenowe). Jest to związane, z tym że auta terenowe jako jedyne posiadają ubezpieczenie na opony.
Na koniec jeszcze uwaga do osób chcących podróżować z dziećmi — foteliki zawarte są w cenę wypożyczenia, ale ich wygląd może nie być zadowalający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *